• Dili ve Kuru Değiştir
  • Tercih Ayarları
    Yükselen/düşen rengi
    Başlangıç-Bitiş zamanı değişim yüzdesi
Gate Blog

Kripto haberlerine ve içgörülerine Açılan Kapınız

Gate.io Blog Kalıcı Kayıp nedir?

Kalıcı Kayıp nedir?

17 February 11:38
TANIM


Likidite Madenciliği
Kripto para birimini stake ederek daha fazla kripto para elde etmek için kullanılan bir yöntemdir. Kripto para yatırımcılarının şifrelenmiş varlıklarını yatırmalarını ve daha yüksek getiri elde etmelerini sağlayan merkezi olmayan Finans (DeFi) alanında yeni bir trend ve herkes bu ekosisteme katılabilir. Kısacası bu, kripto para biriminizi kilitleyerek bir ödül alabileceğiniz anlamına gelir.


Likidite Havuzu
Otomatik piyasa yapımını (AMM) destekleyen her piyasanın, otomatik piyasa yapımı için AMM'ye fon sağlayacak ilgili bir fon havuzu vardır. İşlem sırasında, piyasanın fon havuzundaki iki coin'deki varlık sayısının çarpımı değişmeden kalacaktır. Kullanıcılar, fon havuzunun otomatik piyasa yapıcılığı mübadelesinden elde edilen temettüleri fon havuzunun oranına göre elde etmek için fon havuzuna likidite sağlayarak piyasa yapıcı olabilirler. Likidite eklerken aynı anda iki tokendeki varlıkları orantılı olarak eklemeniz gerekir. Kullanırken, likidite varlıkları orantılı olarak iki tokene dönüştürülecek ve aynı anda iade edilecektir.

AMM
Otomatik piyasa yapıcı robot, havuzdaki iki tür jetonun oranına göre takas fiyatını belirleyecektir. Tüccar emir verirken, sistem tarafından belirlenen fiyata göre doğrudan işlem yapacaktır. Piyasadaki alım satım davranışını simüle etmek ve piyasaya likidite sağlamak için algoritmik bir robot kullanmak, AMM otomatik piyasa yapımıdır. AMM'nin Gate.io'daki otomatik piyasa yapıcılığı, piyasa için sürekli fiyat teklifi sağlamak için alış ve satış fiyatını "sabit ürün piyasa yapıcı modeline" (x * y = k) göre hesaplar.

Kalıcı kayıp
Yatırımcılar dijital varlıkları otomatik piyasa yapıcı likidite havuzuna yatırdıktan sonra dijital varlıkların değişimindeki fiyat farkının neden olduğu sermaye kaybını ifade eder. Fiyat değişiminin yönü ne olursa olsun, kalıcı kayıp üretecektir. Sapma ne kadar büyük olursa, kalıcı kayıp o kadar büyük olur. Bu, şu anda otomatik piyasa yapıcılar için önemli bir sorundur.

Zorla Çoklu Token Maruz Kalma
Kalıcı kayıplarda olduğu gibi, zorunlu çoklu token maruziyeti, bugün otomatik piyasa yapıcılar için önemli bir zorluktur. Zorunlu çoklu token maruziyeti, otomatik piyasa yapıcıların genellikle eşit likiditeyi sağlamak için likidite sağlayıcılarının iki farklı token yatırmasını gerektirmesi gerçeğine atıfta bulunur; bu, likidite sağlayıcılarının bir token üzerinde uzun vadeli risk maruziyetini sürdüremeyeceği ve ek rezerv varlıklarını artırması gerektiği anlamına gelir. Böylece zorunlu çoklu token risk maruziyetini artırır.

Likidite Madenciliği ve Kalıcı Kayıp
2021'in üçüncü çeyreğinde Gate.io, hafifçe terkedilmiş ticaret pazarını harekete geçirmeyi ve kullanıcılara alternatif yatırım seçenekleri sunmayı amaçlayan likidite madenciliği ürünlerini piyasaya sürdü. Platformun güçlü desteği ile Gate.io likidite madenciliği, çok yüksek bir yıllık getiri oranına sahiptir. Mevcut boğa piyasasındaki en iyi kripto para birimi ürünlerinden biridir.


Şimdi Gate.io Likidite Madenciliğine gidin →


Likidite madenciliğine katılmak için kullanıcılar, likidite havuzu için token likiditesi sağlamak için kendi tokenlerini rehin edebilir ve fon havuzunun oranına göre fon havuzunun otomatik piyasa yapma işleminden işleme ücreti temettü alabilir. Likidite madenciliği ilkesi ve likidite madenciliğine nasıl katılacağınız için lütfen bakınız:

SSS - Likidite Madenciliği
Gate.io Cryptopedia: Likidite Madenciliği Getirileri Nasıl Elde Edilir?
Bilim: Likidite Madenciliği Ürünlerine Yatırımlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Bilim: Piyasa Yapıcıdan Likidite Madenciliğine, Likidite Ne Kadar Önemli?Likidite Havuzunda Fiyat TespitiLikidite madenciliğine katılım sürecinde, kalıcı kayıp, dikkate alınması gereken ana risk türlerinden biridir. Havuza likidite sağlarken, kullanıcıların iki farklı tokeni stake etmesi gerekiyor. Likidite havuzunda iki token sayısı belirli bir algoritmaya göre dengelenecektir. Gate.io likidite madenciliğinde, iki tokenin sayısı "sabit ürün piyasa yapıcı modeline" (x * y = k) göre dengelenir. Herhangi bir belirli denge noktası (A,B) için, iki token arasındaki değişim oranı p (x / y) = A / B'dir, yani fiyat, likidite havuzunun değişimi ile gerçek zamanlı olarak, likidite havuzundaki iki tokenin oranına göre belirlenir ve değişir.

Diğer kullanıcılar likidite havuzu ile işlem yaptığında, likidite havuzundaki iki varlığın oranı değişecektir. Örnek olarak ETH/USDT likidite havuzunu alıyoruz. Bir kullanıcı likidite havuzuyla işlem yaparsa ve ETH satın almak için USDT harcarsa, havuzdaki ETH sayısı azalır ve USDT artar. Likidite havuzunda ETH ve USDT çarpımını her zaman sabit tutabilmek için, ETH'nin azalması USDT'nin artmasıyla belirli bir ilişkiyi karşılamalıdır. Matematiksel analize göre, ikisi arasındaki ilişki (USDT sayısı artar) / (ETH sayısı azalır) = (havuzdaki anlık USDT sayısı) / (havuzdaki anlık ETH sayısı), USDT artışlarının sayısı ile ETH düşüşlerinin sayısı arasındaki oran da likidite havuzundaki varlık fiyatı olarak kabul edilebilir.

Efektif piyasada arbitraj imkanı bulunmadığından likidite havuzundaki varlık fiyatı çoğu zaman varlığın gerçek fiyatına yakındır. Örnek olarak belirli bir zamanda gerçek ETH/USDT likidite havuzunu alın. Şu anda, ETH miktarı 186.88 ve USDT miktarı 349.581'dir. Formüle göre likidite havuzundaki USDT/ETH fiyatının 349.581 / 186.88 = 1.870.62 olması gerekiyor ki bu da ETH'nin o zamanki piyasa fiyatı olan 1872,87$'a yakın.Geçici Kaybın HesaplanmasıDiğer kullanıcılar ve likidite havuzu arasındaki işlemlerde, likidite havuzundaki iki varlığın oranının, kullanıcıların iki varlığı ilk kez yüklediğinde farklı olacağını zaten biliyoruz. Ancak, kullanıcılar varlıkları aldıklarında, değişen varlık oranına göre alırlar. Ardından, dijital varlıkların fiyatı hangi yönde değişirse değişsin neden kalıcı kayıplara neden olacağını hesaplayarak göstereceğiz.

Örnek olarak basit bir GT/USDT sermaye havuzu alıyoruz ve işlem ücretini göz ardı ediyoruz.

1. GT/USDT sermaye havuzunda 9 GT ve 900 USDT olduğunu varsayarsak, 1GT=100 USDT ve toplam likidite 1800 USD olur.
2. Alice kullanıcısı, GT/USDT fon havuzu için bir GT ve 100 USDT sağlar, dolayısıyla fon havuzunda 10 GT ve 1000 USDT vardır. Şu anda havuzun toplam likiditesi 2000 USD'dir. Alice kullanıcısının elindeki likidite değeri toplamda 200 USD olup toplam likiditedeki oranı %10'dur.
GT fiyat artışının durumu:

3. Dış piyasada, tüccar Bob arbitraj için likidite havuzuyla işlem yaptığında GT'nin fiyatı 400 USDT'ye yükseldi. Bob, GT'yi havuzdan satın aldı ve havuzdaki GT'nin fiyatı da 400 USDT'ye yükselene kadar USDT'yi sermaye havuzuna koydu.
4. Fon havuzundaki iki tokenin miktar ürünü değişmeden kalsa da, havuzdaki GT'nin USDT'ye oranı değişti, GT azaldı ve USDT arttı. Bob'un işlemi nedeniyle havuzda 5 GT ve 2000 USDT var. (yani 10GT*1000USDT=5GT*2000USDT)
5. Şu anda, Alice kullanıcısı tüm fonları kullanmaya karar verir. Onun payı %10'dur, bu nedenle 0,5 GT ve 200 USDT'yi kullanabilir. Piyasa fiyatına göre toplam değeri 0,5 * 400 + 200 = 400 USD'dir.
6. Alice kullanıcısı her zaman 1GT ve 100 USDT tutmayı seçerse, varlıkların toplam değeri 1 * 400 + 100 = 500 USD'ye ulaşacaktır. Bunun yerine, daha yüksek gelir elde edebilir, bu da fiyat yükseldiğinde kalıcı kayıp olan %20'ye tekabül eder.


GT fiyat düşüşünün durumu:

3. Dış piyasada, tüccar Bob arbitraj için likidite havuzuyla işlem yaptığında GT'nin fiyatı 25 USDT'ye düştü. Bob, GT'yi havuza sattı ve havuzdaki GT'nin fiyatı da 25 USDT'ye düşene kadar fon havuzundan USDT'yi çekti.

4. Fon havuzundaki iki tokenin miktar ürünü değişmeden kalsa da, havuzdaki GT'nin USDT'ye oranı değişti. GT artar ve USDT azalır. Bob'un işlemi nedeniyle havuzda 20 GT ve 500 USDT var. (yani 10GT*1000USDT=20GT*500 USDT. Şu anda likidite havuzundaki GT fiyatı 500 / 20 = 25 USDT'dir, bu dış piyasadakiyle aynıdır)

5. Şu anda, Alice kullanıcısı tüm fonları kullanmaya karar verir ve payı %10'dur, böylece toplam değeri 2 * 25 + 50 = 100 USD olan 2 GT ve 50 USDT kullanabilir.

6. Alice kullanıcısı her zaman 1GT ve 100 USDT tutmayı seçerse, varlıkların toplam değeri 1 * 25 + 100 = 125 USD'ye ulaşacaktır. Aksine, fiyat düştüğünde kalıcı kayıp olan %20'ye tekabül eden daha yüksek gelir elde edebilir.

İngilizce'deki "kalıcı kayıp" tanımına göre, aslında "geçici kayıp" veya "kalıcı olmayan kayıp" anlamına gelir. Bunun nedeni, kalıcı zararın genel anlamda gerçekleşen kayıp değil, başlangıçtaki mevcut gelirle karşılaştırıldığında potansiyel kayıp olmasıdır. Varlık fiyatı yükselsin veya düşsün, kalıcı kayıp ortaya çıkacaktır, ancak varlık fiyatı likiditeyi çekmeden önce orijinal seviyesine dönerse, kalıcı kayıp ortadan kalkacaktır.


Sıkça Sorulan Soru (SSS)1. Kalıcı kaybın ölçeği nedir?
Aşağıdaki tablo, fiyat değişimi ile kalıcı kayıp oranı hesaplanarak elde edilebilir.


Token fiyatındaki değişiklik ile kalıcı kayıp arasındaki ilişkiyi elde etmek için tablodaki verileri bir grafiğe çizin.


Token fiyatındaki değişiklik küçük olduğunda, kalıcı kaybın ölçeği genellikle küçüktür. Yalnızca token fiyatı %60'tan fazla düştüğünde veya %150'den fazla arttığında, kalıcı kaybın %10'u aşması olasıdır.


Gerçek GT/USDT likidite havuzunu örnek alarak belirli bir zamanda likidite havuzundaki GT/USDT 6.85774'tür:

Durum 1: GT/USDT 9'a (yaklaşık %31) yükseldiğinde, kalıcı kayıp sadece %0,92'dir.
Durum 2: GT/USDT 12'ye (yaklaşık %75) yükseldiğinde, kalıcı kayıp sadece %3,79'dur.
Durum 3: GT/USDT 5'e (yaklaşık %27) düştüğünde, kalıcı kayıp sadece %1,23'tür.
Durum 4: GT/USDT 3'e (yaklaşık %56) düştüğünde, kalıcı kayıp sadece %7.98'dir.

2. Kalıcı kayıp bir kez meydana geldiğinde, geri alınamaz mı?
Hayır, değil. Kalıcı kayıp, yalnızca likidite havuzundan likidite çekildiğinde gerçekleşecek olan geçici bir kayıptır.
Token fiyatı, likidite çıkarılmadan önce likiditenin verildiği seviyeye döndüğü sürece, kalıcı kayıp ortadan kalkacaktır.

3. Kalıcı kayıp göz önüne alındığında, likidite madenciliğine katılmaya değer mi?
Genelde buna değer. Token fiyatı çok az değiştiğinde, kalıcı kaybın ölçeği genellikle küçüktür, bu da likidite madenciliğinin işlem ücreti gelirinden çok daha düşüktür.
Kullanıcılar, komisyon getiri oranı ile kalıcı kayıp arasındaki ilişkiyi likidite madenciliği sayfasında görebilirler.
Yazar: Gate.io Gözlemci: Edward.H
Feragatname:
* Bu yazı sadece gözlemcilerin görüşlerini yansıtmakta olup herhangi bir yatırım önerisi niteliği taşımamaktadır.
*Gate.io bu makalenin tüm haklarını saklı tutar. Gate.io'ya atıfta bulunulması koşuluyla makalenin yeniden yayınlanmasına izin verilecektir. Diğer tüm durumlarda, telif hakkı ihlali nedeniyle yasal işlem yapılacaktır.Gate.io Öne Çıkan Makaleler

Ödünç Verme ve Tek Varlıklı Kasa İçin Kullanım Kılavuzu
Memecoin nedir ve sizi zengin edebilirler mi?
Bitcoin Çöküşü: Bundan Sonra Ne Bekleyebiliriz?

Şansınızı Kutusundan Çıkarın ve $6666 Ödül Kazanın
Hemen Kaydol
Hemen 20 Puanı alın
Yeni Kullanıcıya Özel: Puanları hemen talep etmek için 2 adımı tamamlayın!

🔑 Gate TR hesabı açın

👨‍💼 24 saat içinde KYC (Müşterini Tanı) işlemlerini tamamlayın

🎁 Puan Ödüllerini Alın

Hemen Alın
Dil ve bölge
kur

Dil ve bölgeyi seçin

Gate.TR'ye mi gideceksiniz?
Gate.TR artık aktif.
Tıklayıp Gate.TR'ye gidebilir veya Gate TR'da kalabilirsiniz.