• Dili ve Kuru Değiştir
  • Tercih Ayarları
    Yükselen/düşen rengi
    Başlangıç-Bitiş zamanı değişim yüzdesi
Gate Blog

Kripto haberlerine ve içgörülerine Açılan Kapınız

Gate.io Blog BİTCOİN VE ETHEREUM ARASINDAKİ FARK NEDİR?

BİTCOİN VE ETHEREUM ARASINDAKİ FARK NEDİR?

04 June 14:23


Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından ileri düşüncelerinin bir ürünü olarak 2009 yılında tanıtıldı. Satoshinin fikirleri aynı zamanda, bugün dolaşımdaki çoğu kripto para biriminin temelini oluşturan blok zinciri protokolünün de kurucusudur.


Ethereum, üç kişinin eseridir, ancak bu projeyi 2013 yılında Bitcoin üzerinde çok yönlü bir gelişme olarak tanıtan ve Ethereum’un babası diyebileceğimiz kişi kesinlikle Vitalik Buterin’dir. Ethereum, kripto tabanlı birçok uygulamanın oluşturulmasına izin veren kendi başına bir teknolojidir, oysa Bitcoin daha çok eşler arası ödeme sistemi ve bir varlık saklama aracı olarak kullanım için uygundur.

Bitcoin ve Ethereum Arasındaki Fark

Bitcoin ve ethereum arasındaki karşıtlığı, kripto para birimleriyle ilgilenen insanlar için görmek kolaydır, ancak yabancılar için biraz opak olabilir. Basitçe söylemek gerekirse, Bitcoin'in değeri kullanılabilirliğinden değil, daha çok ilk merkezi olmayan para birimi olmasından kaynaklanmaktadır. Bitcoin, değerli bir metal gibi değer saklama kabiliyeti nedeniyle ödüllendirilen bir varlık olan dijital altın gibidir. Yatırımcıları enflasyona karşı korunma konusunda ilgilendiriyor çünkü temel protokollerle sınırlı sabit arzı olan deflasyonist bir varlık. Bitcoin, geleneksel hisse senetleri veya tahvillerle hiçbir ilgisi olmadığı için, çeşitlendirmeden bağımsız bir varlık olarak da faydalıdır.


Genel olarak konuşursak, Bitcoin, değerini sürdürebilen ve hükümetler ve bankalar gibi merkezi kurumların kontrolü dışında işlemleri mümkün kılan türünün ilk para birimidir.


Ethereum, Bitcoin'in ilkliği hariç bütün özelliklerine sahiptir ve artı özellikleri de vardır. Bitcoin'in altında yatan protokol, ölçeklendirmeyi çok zorlaştırır ve günlük kullanım için elverişsizdir. Örneğin, bir bloğun Bitcoin blok zincirine eklenmesi için geçen süre yaklaşık 10 dakikadır. Bu, her işlemin işlenmesinin on dakika sürdüğü anlamına gelir. Buna karşılık, bir Ethereum işlemi saniyeler sürer.

Ethereum, kendi içinde akıllı sözleşmelerin ve merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarını bulunduran, Ether protokolünde küçük değişikliklerle diğer madeni paraların oluşturulmasını sağlayan bir defter teknolojisidir.


Akıllı sözleşmeler, koda yerleştirilmiş hüküm ve koşullarla kendi kendini yürüten sözleşmelerdir. Bir kişinin bir şarkı veya video gibi dijital bir varlığa, çoğaltma veya değer kaybı korkusu olmadan gerçekten "sahip olabileceği", NonFungible(değiştirlemeyen) Jetonların yani NFT'lerin oluşturulmasını sağlarlar. NFT'ler, kendi başlarına, kripto ekosistemine çok ihtiyaç duyulan likiditeyi sunan, birkaç ay içinde milyarlarca dolarlık bir pazar haline geldi.


Ethereum ayrıca, insanların dolaşımda olan binlerce kripto para birimi arasında takas yapmak için Merkezi Olmayan Borsalar veya DeX'ler oluşturabildiği, merkezi olmayan bir değişim protokolü olarak da kullanışlıdır.

Değer olarak, bir BTC'nin fiyatı, 2021 Nisan'ında neredeyse 65.000 $ ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Aynı ayda, bir ETH'nin fiyatı 4000 $'ı aştı. Bitcoin 1 trilyon dolarlık piyasa değerini aştı, Ethereum ise 500 milyar dolar seviyelerine yaklaştı. Fiyatlar o zamandan beri en yüksek seviyesinden uzakta kaldı.

Sonuç

Şansınızı Kutusundan Çıkarın ve $6666 Ödül Kazanın
Hemen Kaydol
Hemen 20 Puanı alın
Yeni Kullanıcıya Özel: Puanları hemen talep etmek için 2 adımı tamamlayın!

🔑 Gate TR hesabı açın

👨‍💼 24 saat içinde KYC (Müşterini Tanı) işlemlerini tamamlayın

🎁 Puan Ödüllerini Alın

Hemen Alın
Dil ve bölge
kur

Dil ve bölgeyi seçin

Gate.TR'ye mi gideceksiniz?
Gate.TR artık aktif.
Tıklayıp Gate.TR'ye gidebilir veya Gate TR'da kalabilirsiniz.