• Dili ve Kuru Değiştir
  • Tercih Ayarları
    Yükselen/düşen rengi
    Başlangıç-Bitiş zamanı değişim yüzdesi
Gate Blog

Kripto haberlerine ve içgörülerine Açılan Kapınız

Gate.io Blog Web3 güvenlik duvarları ve akıllı sözleşme güvenlik hizmetleri kripto güvenlik açıklarını nasıl azaltır?

Web3 güvenlik duvarları ve akıllı sözleşme güvenlik hizmetleri kripto güvenlik açıklarını nasıl azaltır?

04 November 10:26


🔹 Xiamen merkezli bir blockchain güvenlik şirketi olan SlowMist'e göre, 2012'den bu yana 27 trilyon ABD dolarından fazla kripto para çalındı ve ilk üç saldırı türü dolandırıcılık, flaş kredi saldırıları ve sözleşme güvenlik açıkları.


🔹 Bazı Web3 güvenlik kusurları, Web3 ve Web 2.0 mimarilerinin etkileşiminden kaynaklanırken, diğerleri blok zinciri ve diğer işlevler gibi protokollerin nasıl çalıştığına ilişkindir.


🔹 Güvenlik yamalarının eksikliğinden kaynaklanan çok sayıda saldırı ve güvenlik açıklarının sayısı akıllı sözleşme güvenlik hizmetlerini doğurmuştur. Bu akıllı sözleşme hizmetleri, izleme hizmetleri, sorun tespiti, gerçek zamanlı sözleşme olay analizi ve uyarılar sağlar.


🔹 Web3 güvenlik duvarları ve akıllı sözleşme güvenlik hizmetleri, kötü niyetli trafiği filtreleyerek, akıllı sözleşmeleri denetleyerek ve güvenlik uyarıları sağlayarak kripto güvenlik açıklarını azaltır.

Giriş
Artan sayıda yüksek profilli kripto dolandırıcılığı, Web3 güvenlik çözümlerine olan ihtiyacı vurguladı. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Bill Murray ve Seth Green'in yanı sıra Nisan ayında değerli bir Bored Ape Yacht Club NFT'sini bir kimlik avı web sitesine kaybeden Tayvanlı Mandopop hissi Jay Chou da dahil olmak üzere ünlüler hedef alındı. Xiamen merkezli bir blockchain güvenlik şirketi olan SlowMist'e göre, 2012'den bu yana 27 trilyon ABD dolarından fazla kripto para çalındı. İlk üç saldırı dolandırıcılık, hızlı kredi saldırıları ve sözleşme güvenlik açıklarıydı. Yıllar boyunca birçok akıllı sözleşme saldırısı meydana geldi ve kurbanlara büyük miktarda paraya mal oldu.


Öte yandan, DAO ve Parity Wallet hackleri iyi bilinmektedir. DAO akıllı sözleşmesi, saldırganların ağdan para çalmasına izin veren kusurlar içeriyordu. Hata nedeniyle, bilgisayar korsanı, bakiye güncellenmeden önce akıllı sözleşmeden para talep edebilir.Web3 Güvenlik Duvarları nedir?Web 1.0'dan Web 2.0'a geçiş, kullanıcıları ve işletmeleri birkaç yeni güvenlik tehdidine maruz bıraktı. Herhangi bir kullanıcı İnternet'te içerik yayınlayabildiğinden, güvenilmeyen ve kötü niyetli girdiler web sitelerini daha kolay tehlikeye atabilir, verileri sızdırabilir ve veritabanlarına bulaşabilir. İnsanlar Web3'ün yeni dünyasını keşfetmeye başladıkça, bazıları daha önce hiç karşılaşmamış olabilecekleri yeni bir dizi güvenlik açığı ortaya çıktı. Web3 güvenlik duvarı, firmalara bu yeni alanda ürünlerini ve hizmetlerini sıklıkla hedef alan siber saldırılarla mücadelede yardımcı olmak isteyen bir web3 ağ güvenlik cihazıdır.Web3 Güvenlik RiskleriBazı Web3 güvenlik kusurları, Web3 ve Web 2.0 mimarilerinin etkileşiminden kaynaklanırken, diğerleri, blok zinciri ve diğer işlevler gibi protokollerin nasıl çalıştığına içkindir. Web3 güvenlik risklerinin örnekleri şunları içerir:


1. Şifreleme eksikliği

Web3 teoride tamamen merkezi değildir ve ağdaki herhangi bir bağlı düğüm, depolanan verilerle doğrudan arayüz oluşturabilir. Uygulamada, Web3 uygulama ön uçları, kullanıcı uç noktalarının kolayca etkileşime girebileceği Web 2.0 teknolojilerine güvenmeye devam edecektir. Çoğu Web3 uygulaması ön ucu, iş mantığı ve veri depolama için Web3 arka ucuna yönelik API sorguları kullanır.


Birçok Web3 API sorgusu şu anda kriptografik olarak imzalanmamıştır. Bu, şifrelenmemiş, imzasız HTTP Web 2.0 uygulamalarının kullanıcıları veri sızıntısına ve yol üstü saldırılara maruz bırakması gibi, onları yolda saldırılara, veri kesmeye ve diğer saldırılara maruz bırakır.2. Akıllı sözleşme hack’i

Akıllı sözleşmeler, diğer tüm kodlar gibi, kullanıcı verilerini veya çoğu durumda kaynakları güvenlik açıklarına maruz bırakan önemli güvenlik kusurlarına sahip olabilir. Aralık 2021'de akıllı sözleşmelerdeki kusurlar, saldırganların dijital para biriminde yaklaşık 31 milyon dolar çalmasını sağladı. Mayıs 2022'de TerraUSD algoritmasındaki bir kusur, kripto para biriminin yaklaşık 50 milyar dolar değer kaybetmesine neden oldu.


3. Gizlilik endişesi

Veritabanlarına erişimin oldukça kısıtlanabildiği Web 2.0 modelinin aksine, bir blok zincirindeki veriler depolanabilir ve herhangi bir bağlı düğüm tarafından erişilebilir. Depolanan verilere bağlı olarak bu, birçok güvenlik ve gizlilik endişesini beraberinde getirir. Aktarma sırasında anonimleştirilse bile, araştırmalar hiçbir verinin gerçekten anonim olmadığını gösteriyor.


4. Köprü ve Protokol Saldırısı

Web3 tamamen blok zincirine dayalı değildir. Blockchain, İnternet gibi, birbiri üzerine inşa edilmiş katmanlardan oluşur. Bir örnek, blok zincirler arasında aktarıma izin veren protokoller olan "köprülerin" yaygın kullanımıdır. Bu protokoller ayrıca saldırılara karşı savunmasızdır. Örneğin, Şubat 2022'de hırsızlar, yaklaşık 320 milyon dolarlık kripto para birimini çalmak için Wormhole köprüsünü kullandılar.


5. Cüzdan ve Hesap Hırsızlığı

Medya, kripto para birimi veya NFT cüzdan saldırıları hakkında hikayelerle dolu. Bu en yaygın olarak, saldırganların kullanıcıların özel anahtarlarına erişmesi veya kullanıcıları, onları kimlik avı yoluyla teslim etmeleri için kandırmasıyla gerçekleştirilir. Bu özel anahtarlar bir kullanıcının cihazında yerel olarak tutulursa, fiziksel olarak çalınabilir.


Akıllı sözleşmeler ve akıllı sözleşme güvenlik hizmetleri nelerdir?Akıllı sözleşme, bir sözleşme veya anlaşmanın şartlarını takip eden yasal olarak ilgili olayları ve eylemleri yürütmek, kontrol etmek veya belgelemek için tasarlanmış bir işlem protokolüdür. Akıllı sözleşme, eski sisteme göre birçok avantaj sağlar, ancak aynı zamanda güvenlik açıklarından kâr elde etmek isteyen saldırganlar için fırsatlar sunar. Halka açık blok zincirler, akıllı sözleşmelerin güvence altına alınması sorununu daha da kötüleştiriyor. Dağıtılan sözleşme kodu, güvenlik kusurlarını düzeltmek için genellikle değiştirilemez. Ayrıca, akıllı sözleşmelerden çalınan varlıkların izlenmesi karmaşıktır ve çoğu durumda değiştirilemezlik nedeniyle geri alınamaz. Rakamlar değişse de akıllı sözleşmelerdeki güvenlik açıkları nedeniyle çalınan veya kaybedilen toplam değerin 1 milyar doları aştığı tahmin ediliyor.


Bu saldırılar ve güvenlik yamalarının eksikliğinden kaynaklanan güvenlik açıklarının sayısı, akıllı sözleşme güvenlik hizmetlerini doğurmuştur. Bu akıllı sözleşme hizmetleri, izleme, sorun algılama, gerçek zamanlı sözleşme olay analizi ve uyarılar sağlar. Proje taraflarının sözleşmeleri yükseltmesi gerektiğinde, bazı akıllı sözleşme güvenlik hizmetleri, sözleşme yükseltmeleri ve zincirler arası geçişler gibi sistematik teknik destek araçları sağlar.


How web3 firewalls and smart contract security services mitigate crypto security flawsWeb3 güvenlik duvarları ve akıllı sözleşme güvenlik hizmetleri, kripto güvenlik kusurlarını birçok yönden azaltır. Bu yollardan bazıları şunlardır:


1.Web3 uygulamaları ve İnternet arasında bir kalkan:

Bir Web3 güvenlik duvarı dağıtıldığında, web3 uygulaması ile İnternet arasında bir engel oluşturur. Bir proxy sunucusu, bir aracı kullanarak bir istemci makinesinin kimliğini korurken, Web3 güvenlik duvarı, istemcilerin sunucuya ulaşmadan önce güvenlik duvarından geçmesini gerektirerek sunucuyu açıktan koruyan bir tür ters proxy'dir.


2. Kötü niyetli trafiği filtrelemek:

Bir Web3 güvenlik duvarı, ilkeler olarak bilinen bir dizi kurala göre çalışır. Bu politikalar, kötü niyetli trafiği filtreleyerek uygulama güvenlik açıklarına karşı koruma sağlamayı amaçlar.


3. Risk uyarısı :

Web3 güvenlik duvarları, cüzdan sağlayıcılarının ve koruyucuların kullanıcılara gerçek zamanlı uyarılar ve işlem bağlamı sağlamalarını sağlayarak Web3 şirketlerine siber saldırılarla mücadelede yardımcı olur.


4. Akıllı sözleşme güvenlik denetimi

Diğer yazılım uygulamaları gibi, akıllı sözleşmeler de güvenlik kusurlarını gidermek için özel denetimlere ihtiyaç duyar. Akıllı sözleşme güvenlik hizmetleri, periyodik güvenlik değerlendirmeleri yapmak, maliyetli hatalardan kaçınmak ve sözleşmelerin en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için bu denetimi gerçekleştirir.

Akıllı sözleşme denetimi, bir sözleşmenin altında yatan kodun kapsamlı bir satır satır incelenmesidir. Denetim, tüm olası güvenlik açıklarını tespit edip ortadan kaldırmayı ve güvenilir sözleşme etkileşimlerini doğrulamayı amaçlar.Web3 güvenlik duvarları ve akıllı sözleşme güvenlik hizmetleri örnekleri.
Blowfish

Blowfish, blok zincirlerle son kullanıcı etkileşimleriyle ilişkili siber güvenlik risklerini ele alan bir web3 güvenlik duvarı ve güvenlik hizmetleri sağlayıcısıdır. Blockchain işlemlerinin opaklığı nedeniyle, uzayda kötü niyetli işlemler arttı. Blowfish, önerilen işlemleri imzalayıp ağa göndermeden önce cüzdanlar, emanetçiler ve bireysel kullanıcılar adına kötü niyetli amaçlar için tarayan ve kullanıcıları kimlik avı saldırılarından ve kötü niyetli veya ele geçirilmiş dApp'lerden koruyabilen ekstra bir güvenlik katmanı ekleyen bir hizmet geliştiriyor.


2. Hacken

Hacken, Web3'ü daha güvenli bir yer haline getirmek için 2017 yılında kurulmuş bir siber güvenlik firmasıdır. Teknolojik işletmelere ve kripto topluluklarına dünya çapında rekabetçi bir profesyonel siber güvenlik hizmetleri paketi sunar.


3. Certik

CertiK, 2018 yılında kurulmuş bir web3 ve akıllı sözleşme güvenlik hizmeti sağlayıcısıdır. Akıllı sözleşmeleri, blokajları ve Web3 uygulamalarını güvence altına almak ve izlemek için sınıfının en iyisi Resmi Doğrulama ve AI teknolojisini kullanır.


4. OpenZeppelin

OpenZeppelin, merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesi, otomasyonu ve işletimi için güvenlik ürünleri sağlar. Önde gelen kripto siber güvenlik teknolojisi ve hizmet sağlayıcılarından biridir ve en popüler DeFi ve NFT projeleri tarafından güvenilmektedir. Açık ekonomiyi korumak için 2015 yılında kurulan OpenZeppelin, Coinbase, Ethereum Foundation, Compound, Aave, grafik ve diğerleri gibi önde gelen kripto kuruluşları için on milyarlarca dolarlık fonu koruyor.Sonuç
Sürekli artan sayıda Web3, akıllı sözleşmeler ve devasa fonları kontrol eden DeFi projeleri, güvenlik önlemlerini zorunlu hale getirdi. Bu akıllı sözleşmeler ne kadar pratik ve güvenilir olursa olsun, kapsamlı bir şekilde incelenmez, denetlenmez ve izlenmezlerse ciddi güvenlik açıklarına sahip olabilirler. Benzer şekilde, birçok Web3 API sorgusu şu anda kriptografik olarak imzalanmamıştır ve bu da onları saldırılara maruz bırakır. Web3 güvenlik duvarları ve akıllı sözleşme güvenlik hizmetleri, kötü niyetli trafiği filtreleyerek, akıllı sözleşmeleri ve uyarıları denetleyerek bu kusurları azaltır.
Yazar: M. Olatunji, Gate.io Araştırmacısı

Sorumluluk Reddi:

* Bu yazı sadece gözlemcilerin görüşlerini yansıtmakta olup herhangi bir yatırım önerisi niteliği taşımamaktadır.

*Gate.io bu makalenin tüm haklarını saklı tutar. Gate.io'ya atıfta bulunulması koşuluyla makalenin yeniden yayınlanmasına izin verilecektir. Diğer tüm durumlarda, telif hakkı ihlali nedeniyle yasal işlem yapılacaktır.


BTC/USDT + 2.09%
ETH/USDT + 2.54%
GT/USDT + 4.75%
Şansınızı Kutusundan Çıkarın ve $6666 Ödül Kazanın
Hemen Kaydol
Hemen 20 Puanı alın
Yeni Kullanıcıya Özel: Puanları hemen talep etmek için 2 adımı tamamlayın!

🔑 Gate TR hesabı açın

👨‍💼 24 saat içinde KYC (Müşterini Tanı) işlemlerini tamamlayın

🎁 Puan Ödüllerini Alın

Hemen Alın
Dil ve bölge
kur

Dil ve bölgeyi seçin

Gate.TR'ye mi gideceksiniz?
Gate.TR artık aktif.
Tıklayıp Gate.TR'ye gidebilir veya Gate TR'da kalabilirsiniz.