• Dili ve Kuru Değiştir
  • Tercih Ayarları
    Yükselen/düşen rengi
    Başlangıç-Bitiş zamanı değişim yüzdesi
Gate Blog

Kripto haberlerine ve içgörülerine Açılan Kapınız

Gate.io Blog Bitcoin Baskınlığı Nedir ve Yatırımcı Portföylerini Nasıl Etkiler?

Bitcoin Baskınlığı Nedir ve Yatırımcı Portföylerini Nasıl Etkiler?

03 November 12:16
[TL; DR]

🔹Bitcoin en popüler kripto para birimi olduğundan çoğu trader stratejilerini fiyat performansına dayandırır.

🔹Bitcoin piyasa kapitalizasyonunu toplam kripto piyasası kapitalizasyonuna bölerek bitcoin baskınlığını hesaplanmaktadır.

🔹 Bir altcoin sezonu sırasında çoğu kripto para biriminin fiyatları yükselir ve bu da öncekinden daha düşük bir bitcoin baskınlık endeksine neden olur.

🔹 Bir ayı koşusu sırasında bitcoin hakimiyeti yükselir.


Giriş

Kripto para birimlerinin yüksek oynaklığı nedeniyle kripto piyasası borsadan farklıdır. Fiyat istikrarsızlıklarından kaynaklanan riskler nedeniyle, kripto sektöründeki uzmanlar, kripto para fiyatlarındaki değişiklikleri ve genel piyasa yönünü izlemek için çeşitli teknik analiz araçları geliştirdiler. Bitcoin hakimiyeti, kripto pazarındaki eğilimleri analiz etmek için kullandığımız araçlardan biridir. Bu yazıda, bitcoin hakimiyetini etkileyen faktörleri ve yatırımcıların onu nasıl kullanabileceğini tartışıyoruz.Bitcoin baskınlığı nedir?

bitcoin hakimiyeti, bitcoin piyasa kapitalizasyonunun toplam kripto piyasası kapitalizasyonuna oranıdır. Bize tüm kripto para piyasasında bitcoinin göreceli değerini verir. İnsanlar bitcoin'e çok önem veriyor çünkü ilk kripto para birimi ve sektördeki bir numaralı dijital para. Sonuç olarak, birçok yatırımcı kripto yatırım portföylerine BTC'yi dahil ediyor.


Piyasadaki hakimiyeti nedeniyle birçok yatırımcı ticaret stratejilerini fiyat performansına dayandırıyor. Bunun nedeni, diğer kripto para birimlerinin performansının bitcoin ile ilgili olmasıdır, BTC uzun bir süre boyunca ralli yaparsa tüm kripto piyasasının boğa piyasasına girmesinin bir nedenidir. Tersine, BTC uzun süreli bir düşüş yaşarsa, tüm kripto piyasası aynı şeyi yapar.


Bitcoin baskınlığı nasıl hesaplanır?

bitcoin hakimiyetini hesaplamak için BTC piyasa kapitalizasyonuna ve toplam kripto piyasası kapitalizasyonuna sahip olmalısınız. BTC piyasa kapitalizasyonunu elde etmek için, mevcut arzını piyasa fiyatıyla çarpmamız yeterlidir. Öte yandan, bireysel kripto para biriminin piyasa kapitalizasyonunu ekleyerek toplam kripto piyasa kapitalizasyonunu elde ederiz. Ancak, insanlar bunu hesaplamak için özel yazılımlara güvenirler.

BTC'nin piyasa değeri ve toplam kripto piyasa değeri mevcut olduğunda, bitcoin baskınlık endeksini hesaplamak için aşağıdaki formülü kullanırız.

bitcoin baskınlığı= bitcoin piyasa değeri/ Toplam kripto para birimi piyasa değeri.
Piyasa neden BTC'ye diğer herhangi bir kripto para biriminden daha fazla önem veriyor?

Popülerliğinin bir sonucu olarak, acemi kripto tüccarları BTC alır, tutar ve satar. İlginçtir ki, birçok insan BTC'nin diğer kripto para birimlerinden daha fazla farkındadır. Çünkü birçok kişi ve kurum buna yatırım yapıyor.


Popülaritesinin diğer nedeni, maruziyetini artıran her kripto borsasında bulunmasıdır. Buna ek olarak, en büyük piyasa değerine sahiptir, bu da yatırımcıları, büyük bir piyasa değerine sahip bir kripto para biriminin daha düşük piyasa değerine sahip olanlardan daha az riskli olduğuna inandıkları için kendisine çeken bir şeydir. Ayrıca, sınırlı arzı ve yarılanma mekanizması nedeniyle BTC, doğası gereği deflasyonisttir.


Bitcoin baskınlığının değerini etkileyen faktörler

BTC, 2009'da tek kripto para birimiyken, bitcoin hakimiyeti %100'dü. Ancak, piyasaya daha fazla kripto para girdikçe, endeksin değeri yıllar içinde düştü. 2017 yılında, bitcoin hakimiyeti %95 gibi yüksek bir seviyeye ulaştı. Bununla birlikte, 2018'de ICO patlaması ve ETH ve Solana gibi büyük altcoinlerin artan popülaritesi nedeniyle bitcoin hakimiyeti %37,64'e düştü.


Bitcoin baskınlık endeksini etkileyen faktörler

bitcoin baskınlık endeksinin değerini etkileyen birkaç faktör vardır. Bunlar, stabil coinlerin daha fazla benimsenmesini ve yeni kripto para birimlerinin ortaya çıkmasını içerir.


Stabil coinlerin benimsenmesinde artış

Stabil coinlerin başlangıcından bu yana, diğer kripto para birimlerinin düşen fiyatlarına karşı korunmaları nedeniyle popülerlikleri artıyor. Örneğin, ayı piyasaları sırasında yatırımcılar yatırımlarının net değerini korumak için sabit para satın alırlar. Bu nedenle, kripto varlıklarını fiat paraya dönüştürmezler. Öte yandan yatırımcılar, boğa piyasaları sırasında stablecoin'lerini BTC'ye veya diğer altcoinlere dönüştürüyor.


Yeni kripto para birimlerinin tanıtımı

Birçok kuruluş yıllar içinde yeni kripto para birimleri tanıttı. Bu nedenle, piyasaya daha fazla yeni madeni para ve token geldikçe, bitcoin baskınlık endeksinin değeri azalır. Bununla birlikte, bu kripto para birimlerinden bazıları popülerliğini kaybederse veya çökerse bitcoin baskınlık endeksinin değeri artar.


BTC fiyatındaki değişiklik

BTC arzı önemli ölçüde değişmediği için fiyatının yükselmesi veya düşmesi, bitcoin baskınlık endeksinin değerini etkiler. Örneğin, büyük kripto para birimleri sabit kalırken veya yükselirken BTC'nin değeri düşerse, bitcoin baskınlık endeksi azalır. Buna karşılık, büyük kripto para birimlerinin fiyatı sabit kalırken veya düşerken BTC'nin fiyatı artarsa, bitcoin baskınlık endeksi artar.


Trading’de bitcoin hakimiyeti nasıl kullanılır?

Bir gösterge olarak, bitcoin hakimiyeti birkaç amaca hizmet eder.


Bitcoin hakimiyetindeki değişiklikler, bir altcoin sezonunun başladığını gösterebilir. Altcoin sezonu boyunca çoğu alternatif kripto paranın fiyatları yükselir. Bunu bitcoin hakimiyetindeki bir düşüşle gösteriyoruz. Bu olduğunda yatırımcılar BTC yerine altcoinlere daha fazla yatırım yapma eğilimindedir. Böylece, bitcoin baskınlık endeksi, yatırımcıların yatırım portföylerini ayarlamalarına yardımcı olur.


Tüccarlar, ticaret yapmak için bitcoin baskınlığı uç noktalarını kullanabilir. Şu anda, aşırı uçlar üst tarafta %75 ve alt tarafta %35. Bu limitler 2017 ile 2021 yılları arasında belirlendi. Bitcoin hakimiyeti %75'e yakınsa, BTC fiyatının her an düşebileceğinin bir göstergesidir. Bu nedenle, tüccarlar satış sinyalleri ararlar.

23 Ekim 2022 itibariyle bitcoin baskınlığı- Tradingview

Öte yandan, %35'e yakınsa BTC fiyatının her an yükselmesini bekliyoruz. Bu nedenle, tüccarlar satın alma sinyallerine dikkat ederler.

Bitcoin hakimiyeti, ayı koşusu ve boğa piyasalarının başlangıcını tespit etmemize de yardımcı oluyor. Bunun nedeni, boğa piyasaları sırasında altcoinlerin talebinin ve popülaritesinin artması, bitcoin baskınlık endeksinin azalmasına yol açmasıdır. Sonuç olarak, yatırımcılar BTC holdinglerini azaltıyor ve sahip oldukları altcoin miktarını artırıyor.

Bunun tersi doğrudur, bir ayı koşusu sırasında bitcoin baskınlık endeksi yükselir. Bunun nedeni, çoğu altcoin fiyatlarındaki düşüş nedeniyle yatırımcıların eskisinden daha fazla BTC satın almasıdır. Bu nedenle, yatırımcılar altcoinlerden ziyade BTC'yi elinde tutmayı tercih ederler.


Sonuç

bitcoin baskınlık endeksi, yatırımcıların yatırım stratejilerini ayarlamalarına yardımcı olan piyasa trendlerindeki değişiklikleri tahmin etmeye yardımcı olur. Temel olarak, bitcoin baskınlık endeksi boğa piyasaları sırasında düşer ve ayı piyasaları sırasında yükselir.Yazar: Gate.io Araştırmacısı Mashell C., Çevirmen: Baturalp BALCI

Bu makale sadece araştırmacının görüşlerini temsil etmekte olup herhangi bir yatırım önerisi niteliği taşımamaktadır.

Gate.io, bu makalenin tüm haklarını saklı tutar. Gate.io'ya atıfta bulunulması koşuluyla makalenin yeniden yayınlanmasına izin verilecektir. Her durumda, telif hakkı ihlali nedeniyle yasal işlem yapılacaktır.


Şansınızı Kutusundan Çıkarın ve $6666 Ödül Kazanın
Hemen Kaydol
Hemen 20 Puanı alın
Yeni Kullanıcıya Özel: Puanları hemen talep etmek için 2 adımı tamamlayın!

🔑 Gate TR hesabı açın

👨‍💼 24 saat içinde KYC (Müşterini Tanı) işlemlerini tamamlayın

🎁 Puan Ödüllerini Alın

Hemen Alın
Dil ve bölge
kur

Dil ve bölgeyi seçin

Gate.TR'ye mi gideceksiniz?
Gate.TR artık aktif.
Tıklayıp Gate.TR'ye gidebilir veya Gate TR'da kalabilirsiniz.