• Dili ve Kuru Değiştir
  • Tercih Ayarları
    Yükselen/düşen rengi
    Başlangıç-Bitiş zamanı değişim yüzdesi
Gate Blog

Kripto haberlerine ve içgörülerine Açılan Kapınız

Gate.io Blog Kripto Borsaları Kara Para Aklamayı Nasıl Önler; KYC ve AML Nedir?

Kripto Borsaları Kara Para Aklamayı Nasıl Önler; KYC ve AML Nedir?

02 November 16:24[TL;DR]
Kriptonun kitlesel olarak benimsenmesi, kullanım kolaylığı ve düzenleme eksikliği suç unsurlarını cezbetmiştir.

Bu kötü karakterler, yasadışı yollardan elde edilen fonları aklamak ve terörizmi ve küresel güvenliği tehlikeye atan diğer faaliyetleri finanse etmek için kriptoların gizlilik odaklı operasyonel tarzını kullanır.

Bu nedenle hükümetler ve düzenleyici kurumlar, bu tür faaliyetleri azaltmak için AB'nin AMLD5 ve ABD'nin FinCEN para hizmeti işi nihai Kuralı gibi AML ve KYC politikaları oluşturmuştur.

Şimdiye kadar, önde gelen borsalar bu düzenlemelere uymak için büyük özen gösterirken, diğerleri hala bu konuda gevşek davranıyor.

Birçoğunun hantal ve istilacı bulduğu bu KYC politikalarının kripto para biriminin değerini baltalamamasını umabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: AML, KYC, Kara Para Aklamayı Önleme, Müşterilerinizi tanıyın, kripto borsaları, FinCEN, AMLD5.Giriş

Geleneksel finansın süreci hantal hale getirdiği izinsiz ve özel işlemleri kolaylaştırmak için kripto para birimleri tanıtıldı. Kriptonun çözmesi gereken sorunlar arasında işlemlerin hızı ve kolaylığı, şeffaflık ve kullanıcıların anonimliğinin sağlanması yer alıyor. Kripto, tüm bu zorluklara çözümler sunmayı başardığından, büyük ölçüde benimsendi. İnsanlar artık stres olmadan para alışverişi, transfer, ticaret ve yatırım yapmaları gerektiğinde kriptoya bakıyorlar. Bu nedenle, büyüyen pazara hitap etmek için, kripto borsaları göreve yükseldi, bazıları merkezi, bazıları merkezi olmayan.


Şu anda her biri geleneksel bankaların ve finans kurumlarının kripto eşdeğeri olan hizmetler sunan yüzlerce kripto borsası var. Bununla birlikte, Coinmarketcap, Gate.io, Binance, Coinbase, FTX, Kraken, KuCoin, vb. gibi önemli platformlar dahil olmak üzere yalnızca 252'yi listeler. Özellikle, sanal varlıkların en ilgi çekici özelliklerinden biri, kullanıcıların anonim olarak ticaret yapabilmeleridir. Ve bu platformların çoğu, müşterilerini çekmek için bunu büyük bir satış noktası olarak kullandı.


Artık anonimlik, faaliyetlerini gizli tutmaya çalışan meşru bireyler ve işletmeler için iyi olabilir. Ama aynı zamanda kara para aklama yoluyla izlerini kapatmak isteyen suç örgütleri için mükemmel bir örtü görevi gördü. Şimdiye kadar, bu kötü niyetli gruplar kripto alanında başarılı oldular çünkü oldukça yakın zamana kadar büyük ölçüde düzensiz kaldı. Ancak, bu tehlikeli durumu fark eden düzenleyiciler, bunları hafifletmek için politikalar oluşturduğundan, işler hızla değişiyor. Bu önlemler Kara Para Aklamanın Önlenmesi veya AML kapsamındadır.

Kaynak: Master The CryptoAML Nedir ve Neden Önemlidir?

Kara para aklamayla mücadele veya kısaca AML, yasa dışı yollarla elde edilen fonlar yoluyla suç faaliyetlerinin yayılmasını engellemek için düzenleyiciler tarafından uygulamaya konulan politikalardır. Kara para aklamanın kendisi, suçlu beyinlerin şüpheli fonlarının kaynağını örtbas etmek için kullandıkları faaliyetleri tanımlar. Daha tehlikeli olan, bu fonların nadiren iyilik için kullanılmasıdır. Bazen, terörizm, çete şiddeti vb. gibi küresel güvenliği tehdit eden arayışları kolaylaştırmak için kullanılırlar. Bu nedenle, eyalet hükümetleri ve finans kurumları, kara para aklama faaliyetlerini önleyen katı yasalar çıkarmaya özen gösterir. AML İşte burada KYC devreye giriyor.


KYC Nedir ve Neden Önemlidir?

KYC veya Müşterinizi Tanıyın, Kara Para Aklamayı Önleme düzenlemelerinin bir gereğidir. Herhangi bir finans kuruluşunun yeni müşterilerle ilgili durum tespitinin ilk adımıdır. KYC, müşterilerin kim olduklarını ve ne yaptıklarını tanımlayan bilgilerini toplayan bir süreci içerir. Ayrıca gelir kaynaklarının meşruiyetini belirlemeye çalışır.

HYC prosedürleri tipik olarak müşterilerin

1. Yasal isim
2. E-posta adresi

3. Sosyal Güvenlik Numarası

4. Adres

5. Doğum Tarihi

6. Pasaport veya ehliyet

Platformdan platforma farklılık gösterse de bu gereksinimler genellikle benzerdir. Ve her zaman müşteriyi doğru bir şekilde tanımlayarak dolandırıcılık faaliyetlerini önlemek içindir.

Daha sonra bu platformlar, müşterilerinin meşruiyetini doğrulamak için toplanan bilgileri kullanır. Kuruluşların risk düzeyini değerlendirmek ve ayrıca kendilerine karşı yaptırımları olup olmadığını belirlemek için resmi veri tabanlarını kullanırlar. Kara Para Aklamayı Önleme yönetmelikleri, uzun süredir küresel finansal sistemin güvenliğinin temel direği olmuştur. KYC, özellikle 1990'larda ABD'de tanıtıldı ve düzenleyici kurumlar onu kriptoyu kapsayacak şekilde güncelledi.

Kaynak: Seon.ioKripto Borsaları ve Saklama Hizmetleri için AML Düzenlemeleri

AMLD5: Bu, AB'de kullanılan Kara Para Aklamayı Önleme düzenlemelerinin bir türüdür. Kara para aklama için kripto kullanımını önlemek için kurumların koyması gereken tüm politikaları kapsar. Yönergeye göre, kripto cüzdanları ve borsaları, bölgesel düzenleyici organları ile listelenmelidir. Ayrıca, AML ve KYC uyumlu olduklarına dair kanıt sunmalıdırlar. Özellikle, kurallar farklı borsa türleri için farklılık gösterir. Kriptodan fiat işlemleri için kurumların KYC uygulaması gerekirken, kriptodan kriptoya işlemler bunu gerektirmez.

FinCEN Para Hizmeti İşletmesi Nihai Kuralı: Bu Kara Para Aklamayı Önleme yönetmeliği 2011'de ABD'de ortaya çıktı. Daha geniş bir yelpazeyi kapsıyor çünkü kara para hizmeti işi olarak tanımlanan her varlığı kapsıyor. Ek olarak, kripto ve sanal para birimlerini de içeren “para yerine geçen her türlü değeri” para altında sınıflandırır. AMLD5'te olduğu gibi, nihai kurallar, kripto borsalarının ve saklama hizmetlerinin FinCEN'de listelenmesini gerektiriyor. AML programları, KYC için hangi bilgilere ihtiyaç duyduklarını belirtmeli, işlemleri denetlemeli ve şüpheli faaliyetleri tanımlayıp bildirmelidir. İlginç bir şekilde, FinCEN para hizmeti nihai kuralı, AMLD5'in aksine platformlar arasında ayrım yapmaz. Kripto ATM'leri, token satan DApp'ler, Mikserler vb. ve kriptodan kriptoya ve kriptodan itibari paraya değiş tokuşlar dahil olmak üzere geniş bir kripto işletmesi yelpazesini kapsar.
Büyük Kripto Borsaları Kara Para Aklamayı Nasıl Önler?

Birçok kripto borsası ve saklama hizmeti, AML düzenlemelerini ve KYC'yi yürütme konusunda hala gevşek olsa da, bazıları bu zorluğun üstesinden geldi. Bu düzenlemelere uyumlu işletmelerin tümü, nispeten benzer AML yöntemlerine sahiptir. Genellikle müşterilerin Kişisel Tanımlanabilir Bilgilerini (PII) gerektirirler; yasal adı, adresi ve doğum tarihi. Bazıları ayrıca para çekmek için sosyal güvenlik numarası ve ehliyet veya pasaport gibi devlet tarafından verilmiş gerçek bir kimlik ister.


Bazı durumlarda borsa, kullanıcılara KYC içermeyen işlemler için, örneğin günde 2 BTC'ye kadar belirli bir günlük para çekme limiti verir. Belirtilen limiti aşan herhangi bir işlem, daha sonra KYC veya hesap doğrulaması gerektirecektir.


Alternatif olarak, Gate.io gibi bazı borsalar, doğrulama işlemini tamamlamadan para yatırmanıza izin verir. Ancak geri çekilmek için KYC gereksinimlerini doldurmanız gerekir; aksi takdirde para çekme girişimleriniz şüpheli etkinlik olarak işaretlenebilir.


Borsaların AML politikalarını uygulamanın bir başka yolu, müşterilerin doğrulanmasına yardımcı olmak için dijital kimlik çözümünün hizmetlerini kullanmaktır. Bu çözümler bazen biyometrik yüz tanıma ve canlılık tespiti yardımıyla doğrulama işlemlerini tamamlar.


Son olarak, tüm kripto para hizmeti işletmelerinin KYC gerektirmediğini belirtmek önemlidir. Bazıları müşterilerine hesaplarını doğrulama veya doğrulama seçeneği sunar. Ancak, bu platformlar ABD içinde çalışmaz. Ve genellikle KYC politikalarına uymaktan kaçınmak için ABD vatandaşlarına hizmet etmezler.


Son sözler

Kara Para Aklamayı Önleme (AML) ve Müşterini Tanı (KYC) düzenlemeleri, kripto kullanıcılarını ve dünyayı zararlı suç faaliyetlerinden korur. Ancak kripto para birimlerinin yaratılma amacını bozup bozmadıklarını merak etmemek mümkün değil. Sanal varlıkların ademi merkeziyetçiliği, kullanım kolaylığını ve gizliliği teşvik etmesi gerekiyor. Şimdi, bu düzenlemeler tam da bu değerlerle doğrudan mücadele ediyor gibi görünüyor. Yalnızca, merkezi olmayan finansın ve bu düzenleyicilerin karşılıklı olarak yararlı bir sonuca varmasını umabiliriz. Tanım olarak bu, küresel güvenliği tehlikeye atmadan merkezi olmayan finansın altında yatan ilkeleri destekleyen bir çözüm anlamına gelir.Yazar: Gate.io Araştırmacısı: M. Olatunji, Çevirmen: Baturalp BALCI
Sorumluluk Reddi:

*Bu makale sadece araştırmacının görüşlerini temsil etmekte olup herhangi bir yatırım önerisi niteliği taşımamaktadır.

*Gate.io, bu makalenin tüm haklarını saklı tutar. Gate.io'ya atıfta bulunulması koşuluyla makalenin yeniden yayınlanmasına izin verilecektir. Her durumda, telif hakkı ihlali nedeniyle yasal işlem yapılacaktır.


BTC/USDT + 2.06%
Şansınızı Kutusundan Çıkarın ve $6666 Ödül Kazanın
Hemen Kaydol
Hemen 20 Puanı alın
Yeni Kullanıcıya Özel: Puanları hemen talep etmek için 2 adımı tamamlayın!

🔑 Gate TR hesabı açın

👨‍💼 24 saat içinde KYC (Müşterini Tanı) işlemlerini tamamlayın

🎁 Puan Ödüllerini Alın

Hemen Alın
Dil ve bölge
kur

Dil ve bölgeyi seçin

Gate.TR'ye mi gideceksiniz?
Gate.TR artık aktif.
Tıklayıp Gate.TR'ye gidebilir veya Gate TR'da kalabilirsiniz.