• Dili ve Kuru Değiştir
  • Tercih Ayarları
    Yükselen/düşen rengi
    Başlangıç-Bitiş zamanı değişim yüzdesi
Gate Blog

Kripto haberlerine ve içgörülerine Açılan Kapınız

Gate.io Blog Yeni Başlayanlar ve Profesyoneller için 3 En İyi Göreceli Güç Endeksi (RSI - Relative Strength Index) Stratejileri.

Yeni Başlayanlar ve Profesyoneller için 3 En İyi Göreceli Güç Endeksi (RSI - Relative Strength Index) Stratejileri.

25 October 15:41

[TL; DR]


Göreceli güç endeksi (RSI), kripto para birimleri fiyatlarındaki değişimin büyüklüğünü ve oranını ölçer.

RSI göstergesi, aşırı satım ve aşırı alım piyasa koşullarını gösteren 0 ile 100 arasında dalgalanıyor.

RSI okuması 70 veya üzerindeyse piyasa aşırı satılır.

Tersine, RSI göstergesi 30 veya altındaysa piyasa aşırı satın alınmış demektir.


Giriş

Kripto ayı piyasası, zayıf yükseliş trendleri ve uzun vadeli piyasalar nedeniyle birçok yatırımcının kazanç elde etmek için mücadele ettiği bir dönemdir. Bununla birlikte, Göreceli Güç Endeksi (RSI), MACD ve Stokastik göstergesi gibi çok çeşitli teknik göstergeleri kullanan tüccarlar, bu dönemlerde ticaretten kâr edebilirler. Bu makalede, göreli güç endeksini nasıl kullanabileceğinizi ele alıyoruz.


Göreceli Güç Endeksi nedir?

1978 yılında J. Welles Wilder Jr tarafından geliştirilen Göreceli Güç Endeksi bir momentum göstergesidir. Bu nedenle, kripto para birimleri de dahil olmak üzere farklı varlıkların fiyatlarındaki değişim büyüklüğünü ve oranını ölçer.

Wilder, Ortalama Yön Endeksi (ADX), Ortalama Gerçek Aralık (ATR) ve Parabolik Durdurma ve Ters (SAR) gibi diğer önemli teknik göstergeleri de açıkladığı Teknik Ticaret Sistemlerinde Yeni Kavramlar kitabında RSI'yi tartıştı.


Bir momentum göstergesini anlama

Momentum göstergeleri, menkul kıymet fiyatlarının değişim oranını ölçen teknik analiz araçlarıdır. Yatırımcıların, hisse senetleri ve kripto para birimleri gibi ticarete konu olan varlıkların kısa vadeli fiyat hareketlerinin gücünü belirlemelerine yardımcı olurlar. Çoğu durumda, varlıkların aşırı alım ve satım piyasa koşullarını gösterirler. Ayrıca fiyat hareketlerinde farklılıklar gösterebilirler.


RSI nasıl çalışır?

RSI göstergesi, 14 saat veya 14 gün ve daha fazlası gibi 14 mum grafiği periyoduna dayanmaktadır. Temel olarak, gösterge 0 ile 100 arasında dalgalanarak varlıkların aşırı satım ve aşırı alım durumlarını gösterir. Bazı durumlarda, tüccarlar bir orta çizgi, 50 merkez çizgisi ekleyebilir.RSI hesaplanması


Bir varlığın belirli bir dönemdeki kazanç ve kayıplarını ölçtüğü için bağıl güç endeksini hesaplamak oldukça basittir. En son kapanış fiyatı öncekinden daha büyükse bir kazanç vardır. Ortalama kazancı bulmak için, dönemin tüm kazançlarını toplar ve dönemin gün sayısına böleriz.

En son kapanış fiyatı öncekinden daha düşük olduğunda bir kayıp meydana gelir. Ortalama kaybı bulmak için tüm negatif değerleri (kayıpları) toplarız ve dönem için gün sayısına böleriz.

Son olarak, ortalama kazancı ortalama kayba bölerek göreli güç endeksini elde ederiz.

RSI = (100 – (100 / (1 + RS)))

Bu durumda, RS, bağıl güç anlamına gelir. RS'nin kendi formülü vardır.

RS = (Son 14 yukarı çubukta 14 EMA) / (son 14 aşağı çubukta 14 EMA)

EMA, üstel hareketli ortalamanın kısaltmasıdır. En son değerlere öncekilerden daha fazla önem veya ağırlık verildiği, tanımlanmış bir döneme ait rakamların ortalamasıdır.

Yatırımcıların RSI'yi manuel olarak hesaplamasına gerek olmadığını unutmamak önemlidir. Bunun nedeni, çoğu ticaret platformunun, onu hesaplayan özel yazılım sistemlerine sahip olmasıdır. Tüccarlar için en önemli şey, onu yorumlama yetenekleridir.


RSI göstergesi nasıl kullanılır?

RSI göstergesi, traderlarla çeşitli şekillerde yardımcı olur ve alım satım fırsatlarını tespit etmelerini sağlar.


Ayı ve boğa piyasaları

50 çizgisi, tüccarların bir varlığın genel yükseliş ve düşüş piyasa eğilimlerini tespit etmelerini sağlar. RSI 50 çizgisinin üzerindeyse, piyasa yükselişte. Yükseliş trendinde, RSI 40 ila 90 arasında dalgalanıyor ve 40 ila 50 aralığı kilit destek bölgesi görevi görüyor. Bu nedenle, tüccarlar potansiyel satın alma fırsatlarına dikkat etmelidir.

RSI

50 merkez hattı - Babyps


RSI 50 çizgisinin altına düştüğünde bu, piyasanın yeni bir düşüş eğiliminde olduğu anlamına gelir. Düşüş trendi sırasında RSI, 10 ila 60 aralığında dalgalanırken, direnç bölgesi 50 ila 60 aralığındadır. Bu durumda, tüccarlar satış fırsatlarını tespit etmelidir.

RSI goes below 50 on a downtrend

RSI düşüş trendi gösteriyor - Babypips


Aşırı alım ve aşırı satım piyasa koşulları

Söylendiği gibi, RSI göstergesi, traderların aşırı alım ve aşırı satım piyasa koşullarını belirlemelerine yardımcı olur. Aşırı satım, bir varlığın aşırı fiyatlandığı, aşırı alım ise düşük fiyatlandırıldığı anlamına gelir. RSI 30'un altında olduğunda varlık aşırı satılır ve 70'in üzerindeyse aşırı alım yapılır.

İşte anlaşılması kolay bir yönerge:

0-30: Aşırı Satış (OS - oversold) alanı

30-70: nötr alan

70-100: Aşırı alım (OB- Overbought) alanı

RSI used on Charts

Aşırı alım ve aşırı satım piyasa koşulları - Babypips


Boğa başarısızlık salınımı

RSI 30 çizgisinin altına düştüğünde ve üzerine çıktığında bir satın alma sinyali oluşur. Bundan sonra, önceki noktadan daha yükseğe zıplamadan önce 30 çizgisine geri döner. Buna yükseliş başarısızlığı salınımı denir.

failure swing

Boğa başarısızlığı salınımı - Elearnmarkets


Ayı başarısızlığı salınımı

RSI çizgisi 70 çizgisinin üzerine çıktığında ve ardından onun altında tekrar kesiştiğinde düşüş hatası salınımı meydana gelir. Bundan sonra tekrar yükselir ancak 70 çizgisini geçemez. Son olarak, önceki seviyenin altına düşer. Bu durumda, diğer göstergelerden veya fiyat hareketlerinden teyit varsa, tüccar varlığı satabilir.

RSI Uyuşmazlığı

RSI göstergesi ile fiyat çizgisi arasındaki farklılıklar, potansiyel geri dönüş noktalarını gösterir. RSI sapması, gösterge fiyattan farklı bir yönde hareket ettiğinde ortaya çıkar.

RSI boğa ayrışması

Bu, RSI daha düşük düşüşler kaydederken fiyat daha yüksek düşüşler yaptığında gerçekleşir. Bu, yakın gelecekte kısa vadeli fiyat artışları olasılığını gösteriyor. RSI yükselişi veya pozitif sapma bir satın alma sinyalidir.

RSI divergence

RSI boğa ayrışması - Igcom

RSI ayı ayrışması

Negatif sapma olarak da adlandırılan bir RSI düşüş sapması, RSI daha yüksek dipler kaydederken fiyat daha yüksek seviyeler kaydettiğinde meydana gelir. Bu, genellikle varlık aşırı alım bölgesinde olduğunda ortaya çıkar. Düşüş farklılığı, varlığın kısa vadeli fiyat düşüşlerinin muhtemel olduğunu gösterir. Teyit varsa, tüccarlar menkul kıymetlerini satabilirler.

Bearish RSI divergence

RSI düşüş sapması - Igcom

Gate.io'da RSI nasıl kullanılır?

Gate.io'daki çoğu tüccar, ticarete giriş ve çıkış noktalarını doğrulamak için RSI göstergesini diğer ilgili teknik analiz araçlarıyla birleştirir. RSI göstergesini dahil etmek için, resimde gösterildiği gibi grafiğin altında bulunan “RSI”ye tıklayın.

Bunu yaptığınızda, RSI grafikte görünür.Sonuç

Belirttiğimiz gibi, RSI, MACD ve EMA göstergesi gibi diğer göstergelerle birlikte kullanıldığında güvenilir olan bir momentum göstergesidir. Yatırımcılar, alım ve satım pozisyonlarını belirlemek için RSI sapmalarını, 70 çizgi ve 30 çizgi çaprazlarını kullanabilir. Gate.io'da RSI göstergesini ve stokastik gösterge ve Fiyat Kanalları gibi diğer göstergeleri kullanabilirsiniz.Yazar: Gate.io Araştırmacısı Mashell C., Çevirmen: Baturalp Balcı

Bu makale sadece araştırmacının görüşlerini temsil etmekte olup herhangi bir yatırım önerisi niteliği taşımamaktadır.

Gate.io bu makalenin tüm haklarını saklı tutar. Gate.io'ya atıfta bulunulması koşuluyla makalenin yeniden yayınlanmasına izin verilecektir. Her durumda, telif hakkı ihlali nedeniyle yasal işlem yapılacaktır.


BTC/USDT + 1.89%
ETH/USDT + 1.71%
GT/USDT + 3.30%
Şansınızı Kutusundan Çıkarın ve $6666 Ödül Kazanın
Hemen Kaydol
Hemen 20 Puanı alın
Yeni Kullanıcıya Özel: Puanları hemen talep etmek için 2 adımı tamamlayın!

🔑 Gate TR hesabı açın

👨‍💼 24 saat içinde KYC (Müşterini Tanı) işlemlerini tamamlayın

🎁 Puan Ödüllerini Alın

Hemen Alın
Dil ve bölge
kur

Dil ve bölgeyi seçin

Gate.TR'ye mi gideceksiniz?
Gate.TR artık aktif.
Tıklayıp Gate.TR'ye gidebilir veya Gate TR'da kalabilirsiniz.