• Dili ve Kuru Değiştir
 • Tercih Ayarları
  Yükselen/düşen rengi
  Başlangıç-Bitiş zamanı değişim yüzdesi
Gate Blog

Kripto haberlerine ve içgörülerine Açılan Kapınız

Gate.io Blog Uygun Kripto Türevleri Nasıl Seçilir?

Uygun Kripto Türevleri Nasıl Seçilir?

19 October 15:15


 • Kripto türevleri, değeri Bitcoin, Ethereum ve diğerleri gibi birincil temel kripto varlığından türetilen finansal araçlar veya ikincil sözleşmelerdir.

 • Kripto vadeli işlemleri, kripto seçenekleri ve kalıcı sözleşmeler en popüler kripto türevleridir.

 • Kripto türevlerinin en önemli avantajı, traderların, temel kripto varlığına şu anda sahip olduklarından daha fazla maruz kalmalarına (yani potansiyel kazanç veya risk) izin vermeleridir. Aşırı kaldıracın tehlikelerine karşı rehberlik etmek çok önemlidir.

 • Kripto türevleri, spot marj ticareti ile karşılaştırıldığında daha karmaşık stratejilerin yürütülmesini de sağlar.


GirişTürevler, traderların riski yönetmesine yardımcı olacak bir araç olarak giderek daha popüler hale geliyor. Kripto türev hacimleriyle ilgili bir rapora göre, türev piyasası Temmuz 2022'de 4,51 trilyon dolar değerleme ile toplam kripto hacimlerinin %69'una ulaştı. Aynı zamanda, Türevler, değerlerini Bitcoin veya Ethereum gibi diğer önde gelen kripto para birimleri gibi diğer varlıklardan alan sermaye açısından verimli ticaret araçlarıdır. Yatırımcılar, türev araçları kullanarak gelirlerini artırırken risk yönetiminde rekabet avantajı elde edebilirler.

Kripto türevleri, kripto ile ilişkili oynaklık riskini azaltmak için ortaya çıktı. Bir yatırımcının riske maruz kalmasını azaltmayı amaçlarken aynı zamanda varlık portföylerini kayıplardan korumalarına yardımcı olurlar. Artık kripto para birimlerinin fiyatı hakkında spekülasyon yaparken kripto traderlarının kullanması için en kritik araçlardan biri. Bu nedenle, türevlerin ne olduğunu ve türev ticaret sistemlerinin en baştan nasıl çalıştığını anlamak çok önemlidir.

Kripto Türevleri nelerdir?


Türevler, kripto para birimlerinin ortaya çıkmasından önce bile finans piyasasında iyi bilinen ürünlerdir. Örneğin, birkaç ay içinde düşen petrol fiyatını tahmin edebilir ve geleneksel türevleri kullanarak bir vadeli işlem sözleşmesi satın alabilirsiniz. Çok miktarda petrol almak yerine tahmin ettiğiniz fiyat hareketinden faydalanırsınız. Dolayısıyla türevler, değerleri için başka bir varlığa dayanan sözleşmeler veya menkul kıymetler olabilen finansal ürünlerdir. Para birimi, tahviller ve emtialar, türevlerin tanınırlık kazandığı en yaygın dayanak varlıklardır. Türevlerin kendi başlarına hiçbir değeri yoktur; bunların değeri, oyundaki varlıkların beklenen fiyat hareketleri tarafından belirlenir.

Son yıllarda, kripto para birimleri ile para kazanmanın sayısız yöntemi mevcuttu. Kripto türevleri aracılığıyla para kazanmak en popüler yöntemlerden biridir.

Kripto türevleri, bir varlığın değerinin artacağını mı yoksa düşeceğini mi tahmin ederek para kazanmanızı sağlar. Fiyat dalgalanmalarından korunmak isteyen yatırımcılar, birincil para birimi yerine kripto türevlerini tercih ediyor.
Kripto Türevleri Nasıl Çalışır?


Fiziksel olarak bazı altın külçeleri satın almak ve fiyatlar yükseldiğinde satmak istediğinizi varsayalım. Bu yaklaşım, depolama ve nakliye maliyetleri nedeniyle hem çok katı hem de pahalıdır. Bunun yerine, fiyatı altına endeksli bir enstrüman veya sözleşme ile ticaret yapmak daha iyi bir strateji olacaktır. Bu sözleşmeler, üçüncü bir tarafla imzalamanıza izin veren sözleşmelerdir. Ayrıca, bir başkası düşeceğini düşünürken fiyatın yükseleceğini hayal etmenize de yardımcı olur.

Siz ve başka bir spekülatör, belirli bir süre sonra fiyat herhangi bir yönde hareket ederse, bir tarafın diğerine fiyat farkını ödemesi gerektiğini belirten bir anlaşma imzalayabilirsiniz.

Örneğin, BTC'nin fiyatının 5000$ olduğunu ve yükseleceğine inandığınızı varsayalım. Karşı taraf düşeceğini düşünüyor. Ancak, sözleşmeyi tamamlamanız gereken zamana kadar, fiyat 7,000,00$'a yükseldi. Rakip trader size sadece 2.000$'lık farkı ödeyecektir.

Bunun tersinin gerçekleştiğini ve fiyatın 3.000$'a düştüğünü varsayalım; 2.000 $ ödemeniz gerekecek. Böyle bir işlem veya sözleşmede görüldüğü gibi, bir yatırımcı veya trader, dayanak varlığa sahip olmadan fiyatlar düştüğünde bile kâr edebilir.

Ticaret bağlamında türevler bu şekilde işlese de, gerçekte çok sayıda varyasyon vardır. Vadeli işlemler, uzlaşma seçenekleri ve kalıcı sözleşmeler, kripto para birimi endüstrisinde en yaygın kullanılan türevlerdir. Bu nedenle, bazı yaygın kripto türevlerine bakmalıyız.Kripto Türev Türleri


Vadeli İşlemler

Bu, gelecekte bir varlığın ticareti için bir alıcı ve satıcı arasında yapılan bir anlaşmadır. Belirli bir zamanda belirli bir varlığın gelecekteki değeri üzerine iki taraf arasında yapılan bir bahsi içerir. Bu, uzman yatırımcıların en çok kullandığı şeydir, çünkü buradaki veriler, fiyat hareketlerini tahmin etmede yardımcı olur.

Opsiyon

Traderlar, gelecekteki bir fiyat hedefi ve kripto seçeneklerinde belirli bir fiyat kullanarak belirli bir kripto para biriminde işlem yapabilir. Buradaki ayırt edici faktör, alıcının bu tür varlıkların gelecekteki satın alımlarından vade tarihinden önce vazgeçme fırsatına sahip olmasıdır. Ayrıca alıcı satıcıya prim şeklinde taahhütte bulunur. Kripto seçenekleri, nasıl kullanıldıklarına, kote edilen para birimlerine ve nasıl kapatıldığına göre sınıflandırılır.

Kalıcı Sözleşme

Kalıcı vadeli işlemler, günlük traderlar arasında popüler bir kripto para birimidir. Bir traderın süresiz olarak kalıcı vadeli işlemleri elinde tutabilmesi dışında, vadeli işlemlere benzer. Zaman sınırı yoktur. Bir traderın tek taahhüdü, sözleşmeyi canlı tutmak için bir ücret ödemektir. Bu ücret, fonlama oranı olarak bilinir. Satıcılar, hesapta marj olarak bilinen en az temel bir tutarla, traderın istediği kadar pozisyonlarını açık tutmak için fonlama oranları öderler.

Uygun Kripto Türevleri Nasıl Seçilir?


Yatırım yapılacak kripto türevini belirlerken bazı önemli noktaları unutmayın. Bu noktalar şunları içerir:

 1. Güvenli ve güvenilir Borsa

İki tür borsa vardır: spot ve türev borsalar.

Spot değişim, kripto varlıklarının takasını ya fiattan kriptoya ya da tam tersi şekilde yapar. Kripto para birimleri doğrudan satıcılar ve alıcılar arasında transfer edilir.

Öte yandan, bir türev borsası, vadeli işlemler ve opsiyonlar gibi türev ürünlerin ticaretini kolaylaştırır. Kripto türevlerinizi takas etmek için gate.io gibi güvenli ve güvenli bir borsa seçmek, doğru seçimi yapmak için ilk önemli faktördür. Kripto türevleri ticareti için seçtiğiniz Borsa yeterli güvencelerden yoksunsa, fonlarınız, varlıklarınız ve kişisel verileriniz her zaman risk altındadır.


2. Sigorta fonları

Kripto türevlerini seçerken traderları öngörülemeyen kayıplardan koruyan güvenlik ağları olduğundan emin olmanız da önemlidir. Borsa açığı kapatacağından, traderların iyi sermayelendirilmiş bir sigorta fonu kullanırken sosyalleştirilmiş kayıplarla uğraşmaları gerekmez. Bazı borsalar, yüksek hacimli artışlar sırasında kayıpların yeterince korunmasını sağlamak için birden fazla sigorta fonu çalıştırabilir.

3. Altyapı ve teknoloji

Bir diğer önemli faktör, kripto türevlerinin altyapısı ve teknolojisidir. Yüksek performanslı bir eşleştirme motoru, tüm kullanıcılar için daha iyi bir ürün yaratarak, yeni emir türleri ve işlem çiftlerinin verimli ve geniş ölçekte sunulması için altyapı sağlar. Ticaret deneyimleriniz ve verimli işlem yapma yeteneğiniz teknoloji ve altyapıdan etkilenir.

4. Ücret

İşlem maliyetleri, özellikle aktif bir tradersanız, türev ticaretinin önemli bir bileşenidir. Türev borsalar tarafından kullanılan çeşitli ücret yapılarını anlamak, önemli miktarda para tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilir.

5. Likidite ve Hacim

Traderlar, işlem maliyetlerini etkilediği için piyasa likiditesine ve hacmine güvenirler. Likit bir piyasada bir satıcı, varlığın fiyatını daha çekici hale getirmek için düşürmeden hızla bir alıcı bulacaktır. Öte yandan, alıcılar istedikleri yatırımı güvence altına almak için daha fazla ödeme yapmak zorunda kalmayacaklar.

Daha az değişken bir piyasa da daha düşük risk ile ilişkilidir. Bir karşı taraf genellikle belirli bir pozisyonun diğer tarafını almaya isteklidir. Bu, halihazırda uygun olan piyasa koşullarına ek olarak spekülatörleri ve yatırımcıları piyasaya çekebilir.


6. Risk iştahınızı tanımlayın

Kripto türevlerinin ticareti, risk iştahınızı belirlemenizi gerektirebilecek risklerle birlikte gelir. Risk iştahınızı oluşturmak, bir kripto türevinin risk toleransınız dahilinde olup olmadığını belirlemenizi sağlayacaktır. Risk iştahınızı belirlerken göz önünde bulundurmanız gerekenler arasında finansal kapasite, yatırım zaman çizelgesi ve duygusal kapasite yer alır.

7. Araştırmanızı yapın

Türev piyasasında kendi araştırmanızı yapmanız çok önemlidir. Ancak, stratejilerin spot piyasada kullanılanlardan farklı olması gerektiğini unutmayın.


Kripto Türevlerinin Önemi


 1. Fiziksel varlıkları elde tutmaya alternatif: Kripto türevleri, piyasa katılımcılarını, fiziksel varlığa sahip olmayarak cüzdanlarda ve diğer karmaşık piyasa altyapılarında gezinme stresinden kurtarır.

 2. Varlık sınıfına erişim elde etmenin daha güvenli bir yolu: Yeni satın alan katılımcılar için, kripto türevleri aracılığıyla düzenlenmiş karşı taraflarla uğraşmak, varlık sınıfına erişmenin daha güvenli bir yoludur.

 3. Artan likidite: Kripto türevleri, traderların pozisyon açmasını ve kapatmasını kolaylaştırarak piyasa likiditesini iyileştirir. Birisi her zaman bir pozisyonun diğer tarafını almaya istekli olduğundan, likit bir piyasada genellikle daha az risk vardır.

 4. Riski azaltma: Güçlü bir türev piyasası, bir portföyün kuyruk riski olaylarına maruz kalmasından kaynaklanan tehdidi azaltarak profesyonel traderları ve kurumsal yatırımcıları kripto para birimi endüstrisine çekmeye yardımcı olur.

 5. Portföy Çeşitlendirmesi: Türevler, yatırım portföylerinizi çeşitlendirmek için daha fazla yol sağlar. Birden fazla kripto para birimi ticareti yapabilir ve kripto türevleri aracılığıyla gelişmiş ticaret stratejilerinde ustalaşabilirsiniz.Riskten Korunma ve Spekülasyon


Kripto türev ticaretinde iki nihai hedef vardır: riskten korunma ve spekülasyon.

1. Riskten korunma: Riskten korunma, bir kripto para birimi portföyünü piyasa oynaklığına karşı korumak için alınan bir pozisyondur. Pozisyonlar, spot pozisyonun tersi yönünde açılır. Bununla, bir kısımdaki herhangi bir kar veya zarar, diğerinin değerindeki değişikliklerle dengelenir.

Örneğin, vadeli işlemler, mevcut kripto varlıklarını tehlikeye atmadan yatırımların korunmasına yardımcı olabilir. Bu koruma, vadeli işlemlerin maliyetin bir kısmı için bir portföyü korumanıza izin vermesidir. Örneğin, 50.000$'lık bir portföyünüz varsa, bir vadeli işlem sözleşmesinde kısa pozisyon açarak onu riskten koruyabilirsiniz. 10x'lik bir sözleşme size yalnızca 5.000 ABD Dolarına veya portföyünüzün piyasa değerinin onda birine mal olur.

Riskten korunma, özellikle kripto ayı piyasasına girdiğinde faydalıdır çünkü fiyatın iyileşmesini beklemek veya varlıkları olumsuz bir fiyattan tasfiye etmekten çok daha fazla tercih edilir.

2. Spekülasyon: Spekülasyon, aşırı satıldığına inandığınız bir tokeni satın almayı, değer kazanana kadar tutmayı ve toparlandıktan sonra satmayı gerektirir. Bir trader, piyasanın her iki ucunda spekülasyon yapmak için türevleri kullanabilir. Bir kripto varlığının değerinin artacağına inanıyorsanız, karınızı en üst düzeye çıkarmak için kaldıracı kullanabilirsiniz. Benzer şekilde, piyasa düşse bile, yine de ondan kâr edebilirsiniz. Örneğin, Bitcoin satın alırsanız, fiyatı yükselirse fayda sağlayabilirsiniz. Ancak, bir ayı piyasasında fiyatlar sürekli düştüğü için bu ilkeden yararlanamazsınız.

Vadeli işlem sözleşmeleri burada devreye giriyor. Fiyatların düşeceğine bahse girmenize izin veriyorlar (kısa gidiyor). Bitcoin fiyatı düşerse, açık pozisyonunuz, ayı piyasasında bile kâr ettiğiniz anlamına gelir. Vadeli işlem sözleşmeleri, ticaret yapmanıza, piyasa oynaklığından kâr etmenize ve uzun veya kısa süreliğine fırsatları yakalamanıza olanak tanır.Sonuç


Kripto para birimi alanındaki hızlı büyüme ile birlikte çeşitli ürünler geliyor. Opsiyonlar gibi bazıları karmaşık stratejiler gerektirebilirken, vadeli işlemler gibi diğerleri yalnızca temel ticaret bilgisi ve iyi bir risk yönetimi stratejisi gerektirir. Her durumda, kayıpları önlemek ve karı maksimize etmek için uygun kripto türevlerini seçmeyle ilgili ipuçlarını uygulamalısınız.
Yazar: Gate.io Gözlemci: M. Olatunji

Sorumluluk Reddi:

* Bu yazı sadece gözlemcilerin görüşlerini yansıtmakta olup herhangi bir yatırım önerisi niteliği taşımamaktadır.

*Gate.io bu makalenin tüm haklarını saklı tutar. Gate.io'ya atıfta bulunulması koşuluyla makalenin yeniden yayınlanmasına izin verilecektir. Diğer tüm durumlarda, telif hakkı ihlali nedeniyle yasal işlem yapılacaktır.BTC/USDT + 2.07%
ETH/USDT + 1.94%
GT/USDT + 4.13%
Şansınızı Kutusundan Çıkarın ve $6666 Ödül Kazanın
Hemen Kaydol
Hemen 20 Puanı alın
Yeni Kullanıcıya Özel: Puanları hemen talep etmek için 2 adımı tamamlayın!

🔑 Gate TR hesabı açın

👨‍💼 24 saat içinde KYC (Müşterini Tanı) işlemlerini tamamlayın

🎁 Puan Ödüllerini Alın

Hemen Alın
Dil ve bölge
kur

Dil ve bölgeyi seçin

Gate.TR'ye mi gideceksiniz?
Gate.TR artık aktif.
Tıklayıp Gate.TR'ye gidebilir veya Gate TR'da kalabilirsiniz.